ایران ترول سایت سرگرمی تفریحی اس ام اس عکس دانلود،ترول،عکس بازیگران،دانلود،نرم افزار،بازی،آهنگ،موزیک،دانلود جدید،عکس ترول،عکس پروفایل،ترول ایرانی،انیمیشن،کارتون

انصراف پشت انصراف؛ درز خبر از هیأت انتخاب یا گذشتن از خیر فجر؟!

بانی فیلم، گروه سینمای ایران: با گذر از دغدغه اعلام اسامی آثار بخش نگاه نوی جشنواره فیلم فجر ۳۷، حالا نگاه ها به آرای هیات انتخاب بخش مسابقه است.ضمن اینکه احیای بخش نگاه نو بر خلاف روال سال قبل هم فرصت خوبی را برای فیلمسازان اول فراهم کرده تا در این رویداد شانس خود را در فضایی عادلانه بسنجند.
این روزها، اما در آستانه اعلام اسامی فیلمهای بخش مسابقه که شامل ۲۲ اثر سینمایی خواهد بود، شاهد هستیم که فیلمهایی از این رقابت کنار می کشند و یا زمزمه نرسیدن سر می دهند.
حال آنکه مدیران جشنواره امسال هم با گشاده دستی حتی طبق آئین‌نامه، حضور در جشنواره‌های خارجی را مانعی در پذیرش فیلم‌ها در جشنواره ندانسته اند تا فیلمسازان با فراغ بال فیلمشان را ارائه دهند. خاصه آنکه در فراخوان تاکید شده امسال هیچ جایزه‌ای در بخش رقابتی به طور هم‌ارزش میان دو یا چند اثر تقسیم نمی‌شود. تصمیمی که گویا برای جلوگیری از اتفاق جشنواره دو سال پیش اتخاذ شده است. سالی که در فجر ۳۵ سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن جشنواره بصورت مشترک به مریلا زارعی و لیلا حاتمی برای دو اثر مختلف رسید و همین اقدام، اعتراضاتی را دامن زد.
با این حال کناره گیری برخی فیلمها و یا طرح این نکته که فیلم به جشنواره نخواهد رسید، به پرسشها و ابهاماتی دامن زده است. اینکه آیا فیلمسازان با رجوع به کانالهای ارتباطی در میان هیات انتخاب متشکل از احمد امینی، محمدعلی حسین نژاد، حسن خجسته، شاهرخ دولکو، بهروز شعیبی، حسین کرمی و رضا مقصودی، توانسته اند به آرای آنان دسترسی پیدا کنند. اعضای هیات انتخاب این دوره جشنواره پس از انتخاب آثار بخش نگاه نو این روزها مشغول بازبینی فیلمهای متقاضی بخش مسابقه هستند. چهره هایی که شاید دسترسی به آنان و نظراتشان نسبت به کیفیت فیلمها از سوی فیلمسازان متقاضی چندان هم کار دشواری نباشد. شاید در مواردی همین رایزنی، دلیلی برای انصراف برخی از فیلمسازان از حضور در فجر امسال شده است.
از سوی دیگر، انصراف برخی از فیلمسازان از شرکت در این رویداد هم ناشی از تمایل آنان به اکران زودرس، بی علاقگی به در معرض قضاوت قرار دادن فیلمشان و نیز خودداری از افتادن به جریان رقابتی در این رویداد و حاشیه های احتمالی آن تلقی می شود. ضمن اینکه همچنان نمی توان از گزینه آماده اکران نبودن فیلم هم با احتمال بهانه بودن آن به راحتی گذشت.
تاکنون مسعود ده نمکی اولین سینماگری بوده که «زندانی ها» ، هفتمین فیلم بلندش را پیش از برگزاری جلسات هیأت انتخاب جشنواره، از این رقابت کنار کشید. فیلمی که می توانست در فجر مورد توجه مردم قرار گیرد و بازار بلیت فروشی خوبی هم داشته باشد.
ده نمکی در بخشی از یادداشتی که در اینستاگرامش منتشر کرد، دلیل این اقدام خود ار چنین عنوان کرد: «… جنس حرف‌های فیلم «زندانی‌ها» علی رغم تکرار تروکاژ‌های منحصر به فرد و بازی‌های خوب همکارانم از آن جنس حرف‌هایی است که مخاطب عام بدون پیش داوری باید ببیند و تلاش ما بر این است که در اولین فرصت فیلم راهی اکران شود و در غیاب «زندانی‌ها» جوانتر‌های سینما فرصت حضور در بخش رقابتی جشنواره فجر را داشته باشند. این عدم حضور به معنی گلگی از کسی نیست فقط یک گام عملی است برای اکران فیلم برای عموم مردم».
دوشنبه گذشته نیز سازندگان «رحمان ۱۴۰۰» (منوچهر هادی) با استدلال آماده نشدن فیلم آنرا از این رویداد بیرون کشیدند.
سازندگان این فیلم هم اعلام کرده‌اند که «با احترام به دبیر جشنواره، به منظور اینکه بتوانند با دقت بیشتری مراحل فنی و پایانی فیلم را به پایان برسانند و فیلم را برای اکران عمومی آماده کنند، در جشنواره فیلم فجر امسال شرکت نخواهند کرد».
کمدی دیگری که آن هم قصد پیوستن به این جمع را دارد، «ما همه با هم هستیم» کمال تبریزی است.
فیلمی به تهیه کنندگی رضامیرکریمی که درباره نحوه تامین بودجه آن که خود را جزو پربازیگرترین فیلم‌های امسال می داند و منبع سرمایه ساخت آن نامشخص است. طبق اعلام روز گذشته سازندگان، «این فیلم به دلیل پرحجم‌ بودن مرحله جلوه‌های ویژه بصری و احترام به قانون زمان‌بندی تقدیم نسخه بازبینی به دبیرخانه، قطعا به جشنواره فجر نمی‌رسد. بر این اساس، هیچ نسخه‌ای از این فیلم نیز در اختیار هیات محترم انتخاب برای بازبینی قرار نگرفته است».
جمله آخر این توضیح هم ظاهرا پاسخی غیر مستقیم به پیشداوریهای احتمالی درباره کیفیت فیلم است. همان کیفیتی که طبق اعلام در فراخوان باید دارای «برتری» باشد تا شانس انتخاب و نمایش پیدا کند.
سعید سهیلی کارگردان «ژن خوک» هم هفته گذشته به مهر اعلام کرد: « فرم حضور در سی و هفتمین جشنواره ملی فیلم فجر را پر کرده ایم، اما بعید می دانم که این فیلم برای جشنواره آماده شود. به دلیل طولانی شدن فیلمبرداری، فیلم به جشنواره نمی رسد و از سوی دیگر نگران به وجود آمدن حاشیه برای «ژن خوک» هم هستم!».
فیلمی که کنجکاوی هایی درباره آن وجود دارد و می توانست تنور فجر را گرم کند.
با این حال آخرین زمان تحویل نسخه نهایی فیلم راه یافته به جشنواره روز چهارشنبه ۱۹دی اعلام شده و بعید نیست صاحبان هر یک از این فیلمها بزودی در تصمیم خود تجدید نظر کنند.
تنها ۴ فیلم کوتاه شرایط حضور در جشنواره را دارند!
حکایت فیلمهای کوتاه هم در فجر امسال شنیدنی است.
مهدی بوستانی رییس هیات مدیره انجمن فیلم کوتاه ایران با اشاره به بخش فیلم‌های کوتاه در سی و هفتمین جشنواره ملی فیلم فجر به مهر گفت: براساس قوانینی که برای حضور فیلم کوتاه در سی‌وهفتمین جشنواره ملی فیلم فجر در نظر گرفته شده به راحتی می‌توان پیش‌بینی کرد که چند فیلم کوتاه در این دوره از جشنواره فیلم فجر حضور دارند.طبق آیین‌نامه در جشنواره ملی فیلم فجر امسال، تنها فیلم‌هایی می‌توانند حضور پیدا کنند که زیر ۱۵ دقیقه باشند و نامزد بهترین فیلم در جشنواره فیلم کوتاه تهران و یا جشن خانه سینما شده باشند؛ بر این اساس قطعاً چهار فیلم مشخص در این جشنواره حضور خواهند داشت.دبیرخانه جشنواره ملی فیلم فجر تا امروز هیچ جلسه‌ای با ما نداشته است تا بتوانیم فیلم‌های موردنظر انجمن را به آن‌ها اعلام کنیم. انجمن حتی درخواست این دیدار را به دبیرخانه جشنواره داده است، اما هنوز جوابی دریافت نکرده‌ایم.
وی تاکید کرد: با توجه به محدودیتی که در انتخاب فیلم‌های کوتاه براساس قوانین حضور در جشنواره ملی فیلم فجر وجود دارد، امیدواریم تغییراتی در شرایط و قوانین انتخاب صورت بگیرد.
بوستانی در پایان با اشاره مجدد به شرایط انتخاب فیلم‌های کوتاه جشنواره امسال گفت: به نظر می‌رسد فیلم‌هایی مانند «بچه خور» به کارگردانی محمد کارت و «رورانس» به کارگردانی سوگل رضوانی حتما در بین آثار منتخب این دوره قرار داشته باشند.
سال گذشته نیز چهار فیلم مشمول همین شرایط امکان حضور در جشنواره ملی فیلم فجر را داشتند.

نوشته انصراف پشت انصراف؛ درز خبر از هیأت انتخاب یا گذشتن از خیر فجر؟! اولین بار در بانی فیلم پدیدار شد.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 1
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.