ایران ترول سایت سرگرمی تفریحی اس ام اس عکس دانلود،ترول،عکس بازیگران،دانلود،نرم افزار،بازی،آهنگ،موزیک،دانلود جدید،عکس ترول،عکس پروفایل،ترول ایرانی،انیمیشن،کارتون

همه علیه جشنواره جهانی فیلم فجر؛بخشش لازم نیست!

همه علیه جشنواره جهانی فیلم فجر؛بخشش لازم نیست!

دسته بندی : تفریحی بیتوته تاریخ : پنج شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

بانی فیلم-گروه سینمای ایران،نصیبه کریمی: در چهارمین سال جدایی جشنواره جهانی و ملی فیلم فجر،به نظر می رسد که فستیوال مستقل شده با گامهایی لرزان باید خاطره آخرین دوره خود را قاب بگیرد.دست اندرکاران جشنواره جهانی فیلم فجر با وجود پروپاگاندایی که برای بزرگنمایی عملکرد خود بویژه در دوره اخیر برگزاری این رویداد تدارک دیدند،اما نتایج غیر قابل قبول و ناملموس کار خود را کردند.انتشار سه بیانیه به فاصله کوتاهی از یکدیگر و در زمانی کمتر از یک ماه که از برگزاری این رویداد گذشته،نشان از کاستی های مشهود آن و ناکامی در حصول به اهداف تعیین شده دارد.نکته ای که فصل مشترک انتقادات مطرح شده در نامه های کانون کارگردانان سینمای ایران، جامعه صنفی تهیه‌کنندگان و انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران قرار گرفته است.
جشنواره جهانی که قرار بود براساس استانداردهای یک جشنواره معتبر و فراگیر در سطح بین المللی برگزار شود، اکنون ظاهر و آرایش یک پروژه شکست ‌خورده را به خود گرفته است؛ جشنواره‌ ای که شاید حتی نمی‌ تواند به اندازه یک بخش از جشنواره فیلم فجر هم موفق باشد.البته نباید از نظرات موافقان جشنواره را هم نادیده گرفت و با بی تفاوتی کامل از استدلالهای آنان در اهمیت برگزاری این فستیوال گذشت. در هر حال،نامه کانون کارگردانان به رییس سازمان سینمایی به عنوان آغازگر جدی انتقاد از متولیان برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر و کاستی های آن هر چند با پاسخی رسمی از سوی محمد مهدی حیدریان رو به‌ رو نشده است،اما او یکشنبه گذشته در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا به آن واکنش نشان داد.او اگرچه دربست زیر بار ادغام این دو جشنواره به سیاق پیش از این چهار سال نرفت،اما لزوم تغییرات را کتمان نکرد.او گفته:«نامه‌نگاری شروع خوبی است و ما هم از آن استقبال می‌کنیم زیرا نشان از دیدن یک مساله و حرکت برای اصلاح آن است.این نامه نشان می دهد تعدادی از دلسوزان و علاقمندان وقت گذاشته و بعد از تفکر، تحلیلی را پیرامون یک مساله سینمایی و یک رویداد سینمایی ارایه کرده و پیشنهادهایی داده‌اند و ما نیز نامه آنها را همراه با پیشنهادات به حوزه پژوهشی سازمان ارجاع کردیم. تغییر فی‌النفسه اصالت ندارد اما ما قطعا براساس نظر این دوستان هر تغییری که به نفع سینما باشد و نیاز باشد، در جشنواره جهانی فیلم فجر صورت خواهد گرفت». حیدریان همچنین خبر داده که قطعا حداکثر ظرف دو هفته آینده جلسه‌ای با اعضای کانون کارگردانان برگزار می‌شود و نظرات آنها در اختیار شورای سیاستگذاری جشنواره قرار می‌گیرد.جلسه ای که قطعا خروجی آن می تواند تکلیف جشنواره جهانی فیلم فجر یا متولیان فعلی آن را به خوبی مشخص کند.
این در حالی است که سه شنبه گذشته خبرگزاری ایرنا در مطلبی با عنوان «جشنواره جهانی فجر قربانی اختلافات» بر لزوم مستقل برگزار شدن این رویداد تاکید کرد.جالب آنکه در مطلب مذکور بدون توجه به استدلالهای ارائه شده در بیانیه های اخیر اصناف سینمایی، «بیانیه انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی مکمل سناریوی بیانیه های مشترک علیه جشنواره جهانی فیلم فجر» خوانده شده و این انجمن«به گواه بسیاری از کارشناسان نیازمند غربالگری» دانسته شده است!
البته محتوای این دفاعیه بلندبالای ایرنا -که در ستون مجاور بخشهایی از آن را می خوانید- عجیب نخواهد بود اگر بدانیم که نویسنده آن شخصی به نام مرتضی رنجبران است که در جشنواره جهانی فیلم فجر ۳۶ در گروه رسانه ای این رویداد عنوان مسئولیت تهیه «بروشور برنامه ها و فیلمهای ایرانی بازار» را عهده دار بوده!
بانی فیلم در گفت و گو با سینماگران به مسئله ادغام جشنواره جهانی فیلم فجر پرداخته تا از واکاوی صحبتهای مطرح شده با موافقان و مخالفان،به تصویری روشن و جوابی قانع کننده برسد.
***
سیامک شایقی:
بهتر است این دو جشنواره ادغام شوند

سیامک شایقی کارگردان سینما، در این باره معتقد است: مسوولان سینمای ایران باید حرف ها و درددل های سینماگران ایرانی را بشنوند.
کارگردان «ماه در جنگل» درباره اینکه ادغام دو جشنواره جهانی و ملی فجر چطور می تواند دوباره به دیده شدن بهتر سینمای ایران در سطح جهانی کمک کند، به بانی فیلم گفت: به نظرم اگر این دو جشنواره ادغام شوند، بهتر است. در این چند سال اخیر شاهد این بودیم که کارایی بیشتری داشته است. من از بیانیه های کانون کارگردانان و شورایعالی تهیه کنندگان و انجمن منتقدان حمایت می کنم و معتقدم جشنواره بین المللی فجر مثل ۴ سال پیش باید همزمان با جشنواره ملی برگزار شود.
کارگردان «باغ فردوس پنج بعدازظهر» درباره اینکه نامه کانون کارگردانان و جامعه صنفی تهیه کنندگان می تواند چه تاثیری در تغییر کارکرد این دو جشنواره و انعکاس بهتر اخبار آنها داشته باشد، خاطر نشان کرد: امیدوارم تأثیر داشته باشد و مسوولان سینمای ایران حرف ها و درددل های سینماگران ایرانی نسبت به وضعیت فعلی سینمای کشور و آینده آن را بشنوند. تلاش خود را به کار گیرند تا با استفاده از نظرات همگانی سینمای ایران را رشد و ارتقا بخشند.
***
علی ژکان:
جشنواره جهانی بی خاصیت است!

علی ژکان اعتقاد دارد: جشنواره جهانی بی خاصیت است.
کارگردان «سایه به سایه» درباره اینکه ادغام دو جشنواره جهانی و ملی فجر چطور می تواند دوباره به دیده شدن بهتر سینمای ایران در سطح جهانی کمک کند، به بانی فیلم توضیح داد:معتقدم برگزاری مانند سابق و به روال قبلی کار بهتر و درست تری است. برگزار کردن مستقل جشنواره جهانی تأثیر و بازتاب قابل دفاع چندانی در عرصه های داخلی و خارجی نداشته است. اگر دقت کنید حتی جشنواره ملی فجر که سالهاست با شرکت تولیدات داخلی برگزار می شود،طی این سالها برنامه ریزی درست و هدف خاصی نداشته است،تا چه برسد به جشنواره جهانی! بر چه اساسی این جشنواره را پایه گذاری می کنند؟! در واقع جشنواره فجر قانونمند و هدفمند و اصول فرهنگی خاصی بر آن مترتب نیست. اصلاً معلوم نیست چه جشنواره ای است؟! جشنواره جهانی همانند جشنواره ملی بی خاصیت است! طی این چند سال اخیر هیچ دستاوردی نداشته و تأثیری هم در سینمای ایران و جهان نگذاشته است.
کارگردان «عیسی می آید» درباره اینکه نامه کانون کارگردانان و جامعه صنفی تهیه کنندگان چه تاثیری در تغییر کارکرد این دو جشنواره خواهد داشت، گفت: می توانم تصور کنم اعضای کانون کارگردانان سینمای ایران سرشان بی کلاه مانده است! یک سری از این اعضا که فیلم هایشان به دلایلی از جشنواره ملی کنار گذاشته شد، این باعث دلخوریشان شد و تصمیم به انتشار چنین نامه ای گرفتند! البته با این وصف باید بگویم همین که بالاخره کانون کارگردانان سینمای ایران در برابر این چنین مسائل واکنش نشان می دهند، بسیار خوب است.
***
محمدصادق آذین:
با تفکیک این دو جشنواره شبیه یک کشور تجزیه شده ایم!

محمدصادق آذین تهیه کننده و مدیرتولید سینما معتقد است:با تفکیک این دو جشنواره شبیه به یک کشور تجزیه شده شده ایم!
تهیه کننده فیلم «اسب» درباره اینکه ادغام دو جشنواره جهانی و ملی فجر چطور می تواند دوباره به دیده شدن بهتر سینمای ایران در سطح جهانی کمک کند، به بانی فیلم می گوید: بزرگترین اشتباه تاریخی متولیان سینمای ایران،جدا کردن این دو جشنواره بود. زمانی که این دو جشنواره در هم ادغام بود، فیلم های زیادی با سلیقه های مختلف اکران می شد. در حال حاضر اگر از سینماگران بپرسید که جشنواره جهانی چه موقع برگزار می شود، شاید ۵۰ درصد بتوانند به این سوال پاسخ دقیقی بدهند. این تفکیک کردن نه تاثیری داشته و نه حال و هوای جشنواره را دارد.جشنواره جهانی وقتی در کنار جشنواره ملی فجر برگزار می شد، هزینه های کمتری در برداشت و دست اندرکارانش روی مدیریتشان متمرکز بودند. ضمن اینکه فرصت مغتنمی بود تا سینماروها برای دیدن فیلم های خارجی به جشنواره بیایند. یک سری از متولیان دنبال این بودند که جشنواره جهانی حذف شود و مردم با این جشنواره آشنا نشوند. بشدت موافق ادغام این قضیه و همانطور بشدت مخالف این تفکیک کردن ناکارشناسانه هستم.
تهیه کننده فیلم «بهشت اینجاست» در پایان گفت:ادغام این دو جشنواره به طور کلی انعکاس بهتری خواهد داشت. در دو دهه ۷۰-۶۰ اگر نگاه کنید، سطح کیفی فیلم های ایرانی به مراتب بالاتر از فیلم های امروزی بود. با تفکیک کردن این دو جشنواره شبیه به یک کشور تجزیه شده شده ایم. به نظرم باید جشنواره ملی فجر و جهانی در کنار هم باشد که مخاطبان را به خوب دیدن فیلم ترغیب کنیم. ادغام شدن این جشنواره ها باعث می شود رقابت و تأثیر بیشتری داشته باشند.
***
عبدالحسن برزیده:
جشنواره جهانی فیلم فجر حق مطلب را ادا کرد

عبدالحسن برزیده گفت:من ابتدا جزو مخالفان جدا شدن جشنواره جهانی فیلم فجر از جشنواره ملی بودم، ولی با اتفاق های خوبی که افتاد، قانع شدم.
کارگردان «مزار شریف» درباره اینکه آیا ادغام دو جشنواره جهانی و ملی فجر چطور می تواند دوباره به دیده شدن بهتر سینمای ایران در سطح جهانی کمک کند، به بانی فیلم افزود: این جشنواره از ابتدا یک سری اشکالات و در عین حال مزایایی داشت.با این حال به نظرم در یکی – دو دوره اخیر آبرومندانه و خوب برگزار می شود. از نزدیک شاهد برگزاری جشنواره جهانی بودم و معتقدم نتایج خوبی داشته و نگاه ویژه ای به این جشنواره می شود. در دو نامه ای که از سوی کانون کارگردانان سینمای ایران و جامعه صنفی تهیه کنندگان منتشر شده بود، بعضی از مواردش منطقی و بعضی هم غیرمنطقی بود. در واقع به سینمای ایران در بخش جهانی کمتر توجه می شود. خیلی از فیلم هایی که به جشنواره ملی راه پیدا نکردند، در جشنواره بخش جهانی شاهد بودیم. رضا میرکریمی به عنوان دبیر جشنواره، یک چهره و فیلمساز جهانی به حساب می آید که سفرهای متعددی به خارج از ایران داشته و از تجارب خوبی برخوردار است. او با دلسوزی و با قاطعیت کار می کند اما موانع دست و پا گیری پیش روی او قرار می دهند. به نظرم رضا میرکریمی و گروهش با انتخاب فیلم هایی که در جشنواره به نمایش درآمد، حق مطلب را ادا کردند. خودم ابتدا جزو مخالفان جدا شدن جشنواره جهانی فیلم فجر از جشنواره ملی بودم، ولی با اتفاق های خوبی که افتاد، قانع شدم. بنابراین با این بیانیه موافق نیستم و لجاجت در این زمینه اصلاً خوب نیست.
کارگردان «دکل» درباره اینکه نامه کانون کارگردانان و جامعه صنفی تهیه کنندگان می تواند چه تاثیری در تغییر کارکرد این دو جشنواره و انعکاس بهتر اخبار آنها داشته باشد، گفت: طبیعی است بالاخره کانون کارگردانان سینمای ایران جزو کانون های مقتدر در سینمای ایران است. در واقع این کانون در هر مقطع و در مواجهه با هر مسئله ای در سینمای ایران راهکارهای مختلفی را نشان داده و همیشه حرفی برای گفتن دارد ک هبه حرفهای آنان باید توجه شود.
***
بهرام کاظمی:
جشنواره جهانی با استقبال کمتری مواجه می شود

بهرام کاظمی کارگردان سینما، معتقد است: باید ببینیم ری اکشن مسوولان سینمایی در برابر نامه کانون کارگردانان سینمای ایران، چگونه خواهد بود؟!
کارگردان «مشکل گیتی» درباره اینکه ادغام دو جشنواره جهانی و ملی فجر چطور می تواند دوباره به دیده شدن بهتر سینمای ایران در سطح جهانی کمک کند، به بانی فیلم، می گوید: ادغام شدن این دو جشنواره کار درستی است. به دلیل اینکه مجزا کردن بخش داخلی و خارجی باعث می شود مهمانان خارجی توجه کمتری به سینمای ایران کنند. زمانی که جشنواره ملی و جهانی با هم برگزار می شدند، فیلم های خارجی با استقبال گرمی روبه رو می شدند تا طی چهار سال اخیر که این دو بخش از هم جدا شده اند. از جشنواره جهانی نسبت به جشنواره ملی با استقبال کمتری مواجه می شود. زمانی که این دو جشنواره با هم ادغام شوند، قطعا بازدهی بیشتری خواهند داشت. ضمن اینکه وقتی این دو بخش با هم ادغام شوند، تماشاگران غیرحرفه ای سینما از فیلم های خارجی استقبال می کنند و رقابت خوبی بین فیلمسازان بوجود می آید. در واقع این همایش دو بخش ملی و جهانی، باعث ارتقای سینمای ایران و مؤثرتر خواهد بود.
کارگردان «شبی در تهران» درباره اینکه نامه کانون کارگردانان و جامعه صنفی تهیه کنندگان می تواند چه تاثیری در تغییر کارکرد این دو جشنواره و انعکاس بهتر اخبار آنها داشته باشد، گفت: این بحث سال گذشته هم به میان آمد و نمی دانم در فرایند تصمیمات سازمان سینمایی تأثیر دارد یا خیر.هر چند امیدوارم با نشست های مشترک و گفتمان تخصصی بین مسوولان سینمایی و کانون کارگردانان سینمای ایران تأثیرگذار و راهگشا باشد. کانون کارگردانان سینمای ایران یک نامه نوشته و جامعه صنفی تهیه کنندگان هم از این نامه حمایت کرده، ولی سازمان سینمایی هنوز به طور رسمی پاسخگو نبوده است. باید ببینیم ری اکشن مسوولان سینمایی در برابر نامه کانون کارگردانان سینمای ایران، چگونه است؟!

نوشته همه علیه جشنواره جهانی فیلم فجر؛بخشش لازم نیست! اولین بار در بانی‌فیلم پدیدار شد.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 1
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.